2016/09/22

čtvrtek, září 22, 2016 | 14komentářů
štítky

Série: Selekce 
Originální název: The Selection, The Elite, The One
Žánr: Sci-fi pro dívky
Rok vydání: 2014, 2015, 2015
Počet stran: 288, 280, 278
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Jana Doležalová-Montorio


,,35 dívek. 1 princ. Životní šance."

Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl určen od narození. Možností být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Možností žít v paláci a bojovat o srdce prince Maxona. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu se jí nechce. Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala - a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nedokáže představit.

Popravdě jsem se této knize vyhýbala. Nelíbila se mi obálka - nemám ráda obálky s fotkami skutečných lidí. , vůbec se mi podobné obálky v mé knihovně nezačaly líbit. Ehm. Hups
Také se mi zprvu nelíbil námět. Podle anotace a recenzí mi to připadalo jako směs Hunger Games - televizní soutěž, veřejné losování, jeden vítěz - a filmu Barbie: Škola pro princezny, který je prakticky o tom samém. Skoro. 
Každopádně! (když nevíš, řekni každopádně - vlastní zkušenost) Knížku, jak vidíte, jsem si nakonec koupila a přečetla. A musím říct, že se mi vážně líbila. Jedná se o romantiku, která vám nebude připadat trapná a ohraná. America je opravdu nerozhodná dívka. A to fakt hodně. Upřímně mi to její dilema mezi Maxonem a Aspenem lezlo na nervy. Oblíbila jsem si však Američiny rodiče. Z počátku jsem si vlastně vůbec neuvědomovala, že jde o sci-fi. Science fiction pro mě totiž vždy znamenalo příšery, vesmír a zvrácené pokusy. Tato kniha to vyvrátila. Ano, sice je tu kruté rozdělení občanů do kast (první kasta - královská rodina, osmá kasta - bezdomovci), ale je to přece jen roztomilá slaďárna. Slaďárna, která se dobře čte a která se vám bude líbit,,35 dívek vstupuje do paláce. Jen 6 jich zůstane."

Do Selekce vstoupilo 35 dívek. Nyní je jich již jen šest, ale soutěž o srdce prince Maxona je tvrdší než kdykoli předtím. America už téměř sahá po koruně, ale stále se nevyzná ve svých citech. S princem Maxonem prožívá úžasné chvíle plné důvěry a citů. Avšak když na chodbách paláce zahlédne Aspena, ožijí vzpomínky na její první lásku a ona touží po životě, který si spolu vysnili a naplánovali. A zatímco America řeší své dilema, ostatní dívky nepřestávají tvrdě bojovat o královskou korunu. 

Na rovinu musím říct, že tento díl se mi líbil snad nejvíc. Zatímco jednička nás uvede do děje a prostředí, dvojka slibuje akci a boje. Už jenom Američiny šaty na obálce vypadají.. hrůzostrašně? Krvavě? Ano, to je to správné slovo. Zjistíme, že tato série není tak úplně mírumilovná, jak jsme si zprvu mohli myslet. Zjistíme, že zemi ohrožují vzbouřenci a povstalci - Seveřané, kteří jen kradou věci z paláce, a Jižané, kteří jsou pro svou kořist ochotní i zabít. Navíc se Američina kamarádka Marlee dostane do obrovského průšvihu, který se neobejde bez násilného trestu. Vydrží tento velký tlak America? A koho si nakonec vybere?,,35 dívek začalo. Ale vítězkou může být pouze jedna."

Když byla America vybrána do Selekce, ani ve snu by ji nenapadlo, že by se ocitla na dosah koruny i samotného prince Maxona. S blížícím se koncem soutěže narůstají hrozby za branami paláce a America si uvědomuje, jak je lehké všechno ztratit a jak těžce bude muset za svou budoucnost bojovat. 

Jsem jediná, které připadají anotace k této trilogii fakt trapné
Vzbouřenci se přestávají bát a neustále útočí na palác. Hrozí dívkám i královské rodině smrt? Tím si nemůže být jistý nikdo
Selekce se blíží ke konci a princ si v blízké době vybere svoji manželku a budoucí královnu. Která dívka si zaslouží tuto pozici?
Dobře, myslím, že je nám všem jasné, jak to celé dopadne už od úvodních stránek první knihy, ale i kdyby vám to stále nedošlo, já nebudu ta, která vám to vykecá. Opravdu ne. 
Třetí díl má rozhodně nejhezčí obálku z celé této trilogie. Ty šaty jsou prostě jedno velké ach
Pokud bych měla tuto sérii ohodnotit jako jednu knihu - líbila se mi. Je čtivá, romantická, okouzlující a sladká. Stejně jako America. Ale ta je navíc pořádně nerozhodná.. 
Email This Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This

14 komentářů:

 1. Celou triologii mám doma, ale u První mi chybí dočíst asi padesát stran :D (už asi několik měsíců).. prostě vím jak to skončí no... :)

  ~~~
  http://fandom-of-fairy.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nic překvapivého to není no. :D Mně má do týdne dojít Dcera a Šťastně až navěky.. tak snad zítra. :)

   Vymazat
  2. Dceru si chci taky koupit a snad se dokopu k docteni

   Vymazat
 2. Celá serie se mi moc líbí. ♥ Zatím jsem jí sice nedočetla, ale měla jsem možnost přečíst si už první díly a ty byly opravdu boží. :) Jinak moc pěkný blog, dávám odběr! :) taky píšu blog, tak pokud by ses chtěla mrknout, případně mi tam zanechat odběr budu moc ráda. :) www.fitfoodhealthy.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky mockrát! :3 Na tvůj blog se určitě podívám. :)

   Vymazat
 3. Mám tuhle sérii celkem ráda pro její jednoduchost a nenáročnost. Ta tématika je jednoduše něco, s čím si člověk může lehnout do postele a zahnat nejen nudu, ale i případnou depresi :D Bohužel mi to ale přijde až zbytečně moc natahované - a pár dalších věcí mi ke konci fakt pilo krev, ale dá se to přejít, když člověk netouží po něčem vyloženě hlubokém a dokonalém :D

  Imaginareum

  OdpovědětVymazat
 4. Já jsme zatím četla jenom Selekci. Abych tak pravdu řekla, bylo to vesměs o ničem, ale... z nějakého důvodu jsem se od toho nemohla odtrhnout, i když mi Amerika cukala nervy. Po delší době taky vidím výhradně kladnou recenzi, takže... nejspíš se porozhlédnu i po dalších dílech.

  Lory Humble

  OdpovědětVymazat
 5. A já si říkala, jakto že tě vidím na skupinách o blogerech :D ale super článek, tuhle sérii jsem přečetla asi před třičtvrtě rokem a taky se mi líbila :D teď ujíždím na čtvrtým díle

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, já tebe taky. :D
   Čtvrtej díl+povídky mám objednaný, tak uvidíme.. :D

   Vymazat
  2. já ty povídky chci k vánocům, protože s mojí posedlostí si kupovat knížky nwm kdy na to dojde řada, ale ani na ty Vánoce jsem nevtěsnala všechno :D

   Vymazat
 6. Kámoška to četla a hrozně se jí to líbilo, ale já se tomu teda pořád nějak vyhýbám, protože mě to nějak neláká :D

  Karolína

  OdpovědětVymazat

Užívejte dne. Mám vás ráda! ❤